Most pri Bratislave

Začiatkom mája 1919 bola situácia na Slovensku kritická – 1.mája sa uskutočnil maďarský útok na Komárno, 2.mája československé vojská obsadili Miškovec a pochodovali na Šalgov-Tarjany (Salgótarján), navyše vrcholil spor medzi francúzskou a talianskou misiou v Československu. Z týchto dôvodov musel na Slovensko urýchlene pricestovať generál a minister vojny Milan Rastislav Štefánik, nachádzajúci sa medzitým v Taliansku.

Dňa 4. mája 1919 nastúpil Štefánik na letisku Campoformido pri Udine do lietadla typu Caproni 450 (č. 11 495), sprevádzaný dvoma talianskymi letcami, poručíkom Giottom Mancinelliom Scottim a seržantom Umbertom Merlinom, a mechanikom-rádiotelegrafistom Gabrielom Aggiustom. Cieľom jeho cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Štefánik sa na návrat do rodnej vlasti nepochybne tešil. Už to bolo 6 rokov, čo bol na Slovensku naposledy a aj to kvôli pohrebu vlastného otca.Lietadlo však nepristálo, pretože keď sa už blížilo k miestu pristátia, náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji v kat.území obce Most pri Bratislave. M. R. Štefánik a všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. O príčinách tohto nešťastia sa dodnes diskutuje.

10.mája sa konala posledná rozlúčka so zomrelými v Bratislave a deň na to boli ich telá pochované na Bradle, kde ležia dodnes. Na vrchole bradla bola postavená malý pamätník, ktorý bol roku 1924 na návrh architekta Dušana Jurkoviča prestavaný do monumentálne mohyly.

Na mieste nehody, neďaleko dnešného letiska M.R.Štefánika bola roku 1923 postavená taktiež podľa návrhu architekta Dušana S. Jurkoviča mohyla.

Nápis na tabuli:
NA TOMTO MIESTE
ZAHYNUL
DŇA 4. MÁJA 1919
ČSL. MINISTER A GENERÁL
DR. MILAN R. ŠTEFÁNIK
A JEHO SPRIEVOD
KRÁĽOVSKÝ ITALSKÝ
NPOR. I. MANCINELLI-SCOTTI,
SERŽ. H. MERLINO A
STRELEC G. AGGINUTI.
:NA VEČNÚ PAMÄŤ:

Foto:
dikda.eu
planetslovakia.sk
sk.wikipedia.org